Naujienos

2020.02.11
Bendruomenės skatinamos siekti pažangaus kaimo statuso

Vasario 7 d.  Virbalio kultūros namuose vyko seminaras „Pažangaus kaimo link“. Į jį susirinko Marijampolės apskrities vietos veiklos grupės nariai, Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių atstovai ir kiti svečiai. Seminaro metu buvo aptarti įgyvendinti projektai, pristatoma pažangių kaimų koncepcija, diskutuojama, koks turėtų būti pažangus kaimas.


Įranga darbui ir laisvalaikiui

Seminarą vedė lektorė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto dėstytoja prof. dr. Vilma Atkočiūnienė.

Renginio pradžioje kiekviena Marijampolės apskrityje esanti vietos veiklos grupė trumpai pristatė po du savo projektus. Pirmieji kalbėjo vilkaviškiečiai. Vienas iš gerųjų pavyzdžių – įmonė „Arbovita ir ko“. Pagrindinė jos veikla – sumedėjusių augalų priežiūra. Pasak vietos veiklos grupės atstovų, arboristai vadovaujasi šiuolaikiniais arboristikos principais bei metodais ir savo darbe taiko Vakarų Europoje įtvirtintus medžių priežiūros standartus. Jie ne tik profesionaliai išgeni medžius, suteikia jiems tinkamą formą, pagerina estetinį vaizdą, įvertina būklę, nustato ligas, atlieka dirvožemio tyrimus. Šie specialistai taip pat naikina kelmus ir atlieka kitus darbus. Projekto lėšomis įmonė įsigijo papildomos įrangos, kuri palengvina darbą.

Kitas projektas priklauso Patilčių kaimo bendruomenei. Minėta bendruomenė projekto lėšomis įsigijo dviračių treko, lauko stalo teniso, futbolo įrangą, interaktyvius lauko žaidimus, taip pat buvo įrengta krepšinio aikštelė. Žaidimų aikštelė pritaikyta šiuolaikiniam jaunimui – joje įrengtas net telefono įkrovimo lizdas. Šio projekto metu buvo siekiama atgaivinti Patilčių dvarvietės parką.Modernizavo verslą

Šakių vietos veiklos grupė pasidžiaugė savo projektais. Vietos ūkininkas Valdas Juška modernizavo savo įsteigtą raugyklą, kurioje rauginami kopūstai, morkos, gaminamos įvairios salotos. Iš paramos lėšų ūkininkas įsigijo reikalingą įrangą: dozavimo liniją, pakavimo mechanizmus, automobilį-šaldytuvą bei kitas priemones.

Šakių rajono savivaldybėje esantis Lekėčių kaimo bendruomenės moterų klubas puoselėja krašto tradicijas, aktyvina ir telkia bendruomenines organizacijas. Projekto metu bendruomenė parengė ir išleido leidinius apie Lekėčių kraštą net trimis kalbomis (lietuvių, anglų ir rusų), sukūrė informacinius stendus apie miestelyje vykdomas edukacines programas, taip pat sukūrė virtualų turą, pristatantį paveldo namus bei juose vykdomas veiklas. Pasak Šakių vietos veiklos grupės narių, pati populiariausia edukacija – šakočio kepimo.Įsteigė teatrą ir muziejų

Marijampoliečių pristatomi projektai išsiskyrė tuo, jog vienas – „Tradicinių švenčių ratas Sasnavos seniūnijoje“ – vykdomas net dviejose vietovėse: Puskelnių bendruomenės namuose ir „Sasnavos kraštiečių stuboje“. Per tradicines šventes vyksta įvairios edukacinės programos, kuriose dalyvauja tiek jaunimas, tiek vyresnio amžiaus žmonės. Pastaruosius bandoma įtraukti į mėgėjų teatro veiklas Puskelniuose.

Sasnavoje esantis Zuikių muziejus – vienintelis Lietuvoje. Jame darbuotojai veda edukacines programas vaikams, į muziejų mielai užsuka ir jaunavedžiai. Sasnaviškiai turi daug planų ateičiai ir galvoja įrengti edukacines erdves lauke zuikių tematika.Maitinimo paslaugos

Kalvarijos vietos veiklos grupė dalijosi Aistiškių kaimo bendruomenės darbais. Projektų metu kaime įrengta sporto aikštelė. Bendruomenės nariai gražina gyvenvietę, yra susitvarkę parką, įsirengę modernią virtuvę. Ši bendruomenė išsiskiria tuo, jog teikia maitinimo paslaugas ir taip pildo savo biudžetą. Bendruomenės patalpose rengiamos vestuvės, krikštynos, gimtadieniai. Moterys pagamintą maistą savo automobiliais gali nuvežti ir į užsakovų namus. Praėjusiais metais ši bendruomenė įsirengė krepšinio ir tinklinio aikšteles.

Kalvarijoje aktyviai veikia vaikų ir jaunimo klubas „Arka“. Jaunuoliai įgyvendino projektą „Spalvų fiesta“, kurio metu skatino įvairaus amžiaus žmonių bendravimą. Jie vyko į keturis aplinkinius kaimus ir kvietė gyventojus kartu pažaisti dažasvydį. Verta paminėti, jog vyriausia dažasvydžio dalyvė buvo 72 metų moteris. Įdomu tai, jog ši jaunimo organizacija yra įrengusi Antrojo pasaulinio karo bunkerį, kuriame veda įvairias edukacijas.Ieškoti naujų idėjų

Projektai buvo išties labai įdomūs ir naudingi aktyvinant bendruomenių kultūrinę, sportinę veiklą, jaunimo užimtumą, populiarinant patrauklias turistams apylinkes, kaime kuriant verslą ir naujas darbo vietas. Dalyviams gerosios praktikos pavyzdžiai padėjo suvokti pažangaus kaimo vystymosi varomąsias jėgas ir pagrindines modelio dedamąsias.

Lektorė Vilma Atkočiūnienė pristatė pažangaus kaimo požymius ir kryptis, taip pat skatino mokymų dalyvius diskutuoti, kaip šios idėjos galėtų prisidėti kuriant ateities kaimą.

Kaip sakė V. Atkočiūnienė, būtina ieškoti naujų, kaimo gyvybingumą skatinančių sprendimų, kviesti bendruomenes užsiimti ūkine veikla.

Mokymo dalyviai mokslininkei uždavė nemažai klausimų, aktyviai diskutavo ir išsakė savo nuomones apie tai, koks turi būti pažangus kaimas Marijampolės apskrityje.

                                                                                                                                                                                                 TOMA BIRŠTONĖ

                                                                                                                                                                                         "Santakos laikraščio informacija"


Atgal